Zapytaj każdego, kto jest właścicielem zwierzaka, a powie ci: zwierzęta domowe to nie tylko zwierzęta, ale przede wszystkim członkowie rodziny. Ale czy wiesz, że Twój futrzany przyjaciel również poprawia stan Twojego zdrowia?
Zwierzęta i dzieci
Od najmłodszych lat zwierzęta domowe wpływają pozytywnienie na zdrowie. Psy i koty mogą wzmacniać układ odpornościowy. Dzieci posiadające psa lub kota rzadko łapią infekcje, a antybiotyki są im przepisywane sporadycznie. Zarówno psy, jak i koty mogą pomóc w ochronie przed alergiami: prawdopodobieństwo wystąpienia alergii w późniejszym życiu jest o 67% mniejsze u dzieci, które mają zwierzaka przed ukończeniem 6 roku życia. Może się to wydawać dziwne, ponieważ tak wiele osób twierdzi, że ma alergię na koty. Następnym razem, gdy ktoś powie Ci, że jest uczulony na koty, zapytaj go, czy miał kota (lub jakiekolwiek zwierzę domowe) jako małe dziecko. Są szanse, że nie.
Zwierzęta jako środek na stres
Jeśli kiedykolwiek miałeś stresujący dzień, powitanie przez futrzanego przyjaciela po powrocie do domu może natychmiast zmienić Twój nastrój. Ale to uczucie wykracza poza poczucie, że kochają nas nasze zwierzęta. Posiadanie zwierzaka może pomóc nam przystosować się do stresujących sytuacji i szybko zregenerować się po stresujących chwilach. Pracownicy wykonujący stresujące prace, którzy adoptowali zwierzaka, mieli znacznie niższe ciśnienie krwi niż pracownicy, którzy nie adoptowali zwierzęcia. Ludzie ci również lepiej radzili sobie ze stresem, gdy byli ze swoimi zwierzętami, niż spędzając czas z małżonkiem, współpracownikiem lub przyjacielem. Co ciekawe, nie ma znaczenia, jakiego rodzaju masz zwierzaka. Zarówno psy i koty pomagają w utrzymaniu zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.
Zwierzęta poprawiają zdrowie i samopoczucie, ale nie spiesz się, aby adoptować zwierzaka. Chociaż posiadanie psa czy kota ma wiele zalet, wymaga również zaangażowania, czasu i pieniędzy, aby się nim opiekować. Dlatego nie adoptuj zwierzaka, jeśli jedynym ku temu powodem jest chęć poprawy zdrowia.
Artykuł powstał dzięki Skmkr Katowice