Witarianizm daje sporo możliwości różnych sposobów żywienia. Na czym polega ta dieta, zyskująca coraz większe grono zwolenników?
Witarianizm – dieta surowa zasady
Gotowanie nie zawsze jest wskazane w przypadku niektórych rodzajów pokarmów. Zwłaszcza w przypadku warzyw i owoców, które mogą stracić sporą ilość witamin i substancji odżywczych.
Rozwiązaniem może być w tym przypadku witarianizm, który zakłada brak obróbki termicznej wszystkich spożywanych produktów. Dozwolone jest wyłącznie podgrzanie dań do temperatury 40 stopni Celsjusza. Witarianizm występuje w różnych formach. Nie ma ograniczeń co do rodzajów pożywienia. Występuje odmiana wegańska, wegetariańska (zarówno w wersji bez jajek, jak również jajek i mleka) oraz dla wszystkożerców.
Najczęściej oczywiście ludzie decydują się na wersję wegańską. Dla miłośników monodiet, funkcjonują również radykalne odmiany witarianizmu, czyli frutarianizm (jedzenie tylko owoców), juicearianizm (tylko wyciskane własnoręcznie soki), sprucearianizm (oparcie diety na kiełkach). W przypadku diet jednoskładnikowych należy jednak zachować szczególną ostrożność i być w stałym kontakcie z lekarzem.