Co w tajdze piszczy?

LKQuyen / Pixabay

Najsilniejsi w walce o przetrwanie- drapieżne zwierzęta tajgi

Las tętni życiem na wszystkich piętrach, od runa leśnego, aż po wysoko wznoszące się korony drzew. Pomimo surowego klimatu , dzieje się tak również w tajdze, która przyciąga wiele gatunków zwierząt zmuszonych przystosować się do krótkiego okresu rozrodczo- wegetacyjnego i niskich zasobów pożywienia na tych terenach. Dlatego też większość zwierząt zamieszkujących tajgę to drapieżniki . Część gatunków, które bytują na tym obszarze przez cały rok, zapada w sen zimowy, czyli hibernację . Jednym z nich jest niedźwiedź brunatny przebywający od listopada do lutego w legowisku, zwanym gawrą . Jego główny pokarm stanowią przede wszystkim ryby, choć żywi się też ptasimi jajami, nasionami czy grzybami. Idealne pożywienie stanowią dla nich, jak i dla innych drapieżników, łososie , pojawiające się wiosną i jesienią w rzekach tajgi, głównie w zachodniej Alasce. Ryby te migrują z morza w kierunku dawnych miejsc składowania ikry. Stanowi to największy na świecie transfer substancji odżywczych pomiędzy różnymi środowiskami.
Innym znaczącym, drapieżnym gatunkiem zamieszkującym północne lasy bolearne jest tygrys syberyjski . Mięsożerca ten jest dziś jednym z gatunków chronionych, gdyż kłusownictwo prowadzone na tamtejszych obszarach doprowadziło go na skraj wyginięcia. To, co wyróżnia go spośród innych kotowatych drapieżników, to 5- centymetrową warstwa ochronna w postaci tłuszczu, znajdująca się w brzuchu i pachwinach tygrysa. Zwierzę to potrafi przetrwać w trudnych warunkach i temperaturach sięgających poniżej – 40°C. Posiada również zdolność zmiany ubarwienia w ciągu roku. Jego sierść, żółta i długa w zimie, latem przybiera rudopomarańczowy kolor z ciemnobrązowymi pręgami. Pożywienie dla tygrysa syberyjskiego stanowią duże ssaki, głównie dziki i jelenie .
Kolejnym przedstawicielem drapieżników zamieszkujących tajgę jest bielik amerykański bytujący na tych terenach przez cały rok. Swoje siedliska buduje głównie przy rzekach, gdzie może żywić się różnymi gatunkami mniejszych lub większych ryb. Bielik jest gatunkiem długowiecznym , mogącym dożyć na wolności nawet trzydziestu lat. Samica tego drapieżnika jest zwykle 25% większa od samca. Ich głównym rywalem w walce o przetrwanie w tajdze jest orzeł przedni . Rywalizacja między tymi ptakami staje się ostra, gdy powierzchnia rzek zamarza, a łowienie w nich ryb staje się wyczerpujące i trudne.

W runie leśnym i w ściółce

Zwierzęta tajgi to nie tylko silne, zdolne przetrwać niskie temperatury drapieżniki, ale także słabsze gatunki, dla których podstawą diety są rośliny . Znaczna część tych terenów porastają zimozielone rośliny , które potrafią utrzymać owoce na swych pędach przez cały rok. Oprócz owoców, pokarm roślinożerców stanowią liście i nasiona , a także znalezione pod śniegiem mchy i porosty . Wiosną i latem przez tajgę przechodzą ogromne ilości zwierząt wędrownych, w tym renifery przybywające z arktycznej tundry w poszukiwaniu życiodajnej roślinności. Do ssaków jeleniowatych zamieszkujących te tereny, zaliczamy także jelenie i łosie , bytujące w tajdze przez cały rok, głównie w sąsiedztwie drzew liściastych, stanowiących podstawę żywieniową tego gatunku.
Na wiosnę, na podmokłych terenach lasu, pojawiają się plagi owadów , które są pokarmem m.in. dla ryb.

Na terenie tajgi bytuje około 85 garnków ssaków , do których zaliczamy także zwierzęta futerkowe, takie jak: norka, piżmak, lis, borsuk, łasica, wiewiórka czy gronostaj . Skupiska leśne są również idealnym schronieniem dla ponad 300 gatunków ptaków z czego 30 pozostaje w tajdze przez całą zimę. Może wśród nich wymienić : głuszce, Jastrzębie, jemiołuszki, sokoły .
Pomimo tak surowego klimatu i trudnych warunków panujących w północnych lasach bolearnych, zwierzęta tajgi zdołały się do nich przystosować. Przetrwały tu nie tylko drapieżniki polujące na mniejsze gatunki, ale także roślinożerne zwierzęta, znajdujące pomimo wszystko pożywienie na terenach tak ubogich przez większość roku w roślinność.