Zgrzewanie materiałów
W budownictwie, zwłaszcza tym ciężkim, dotyczącym stawiania mostów bądź też innych konstrukcji wykonanych z żelbetonu, niezmiernie ważne jest zastosowanie odpowiednich elementów, aby scalić ze sobą wszystkie części. Najczęściej używane są do tego kołki nelsona, zwane także sworzniami. Możemy używać ich do łączenia ze sobą wszelkich ciężkich, masywnych elementów konstrukcyjnych, takich jak stalowe dźwigary i płyty żelbetowe. Stanowią wygodny, lekki, uniwersalny element, gdyż używane mogą być zarówno w przypadku dużych, zaawansowanych budów, jak i przy mniejszych pracach, na przykład w warsztacie. Obie części konstrukcji połączone z pozoru niewielkimi kołkami doskonale scalają się ze sobą i pozostają w bezruchu, co jest bardzo użyteczne w przypadku chęci uzyskania wyjątkowej stabilności. Kołki zgrzewa się z resztą konstrukcji żelbetowej i w ten sposób uzyskuje się bardzo stabilne i mocne zespolenie elementów zbrojonych, tak niezbędne przy wielu pracach inżynieryjnych.
Kołki do zgrzewania, czyli inaczej mówiąc kołki nelsona sd, produkowane są w wielu wariantach, aby móc dobrać je odpowiednio do naszych potrzeb. Ich średnica jest bardzo różna i wpływa na metody późniejszego spawania z resztą elementów konstrukcji. Możemy używać spawarki opartej na łuku elektrycznym, gdy sworznie mają średnicę do 25 mm. Wówczas nagrzewamy spód kołka a także materiał bazowy, ważne jednak jest zastosowanie ochronnych pierścieni ceramicznych, które zapobiegną nadmiernemu nagrzaniu elementów.
Kołki nelsona sd o mniejszej średnicy, do 10 mm, jak również cieńsze blachy (nie grubsze niż 3 mm), poddaje się spawaniu przy pomocy specjalnego pistoletu, którego końcówka nagrzewa się, a wraz z nią nasz sworzeń. Następuje wówczas wypalenie dołka w poddawanym obróbce metalu i dzięki temu obie części łączą się stabilnie ze sobą. Metoda ta stosowana jest do niewielkich, delikatnych elementów, a użycie precyzyjnego pistoletu umożliwia dokładne łączenie kompozytów. Ważne jest w tej metodzie właściwe przygotowanie zarówno sworzni, jak i spawanych metalowych powierzchni, aby po spawaniu dokładnie połączyły się ze sobą. Istotne jest, abyśmy dokładnie oczyścili i odtłuścili używane elementy oraz wygładzili powierzchnię metalu. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie musimy sprawdzić drobiazgowo jakość i wytrzymałość wszystkich sworzni, gdyż jakiekolwiek ich odkształcenie i niedoskonałość może wpłynąć na późniejszą stabilność całej konstrukcji.
W jaki sposób łączy się kołki z resztą konstrukcji?
Kołki nelsona produkowane są w wielu wariantach, jeśli chodzi o średnicę, co ułatwia wybór odpowiedniego elementu w zależności od naszych potrzeb. Różna średnica tychże elementów wpływa na sposób, w który są one przyspawane do konstrukcji wykonanej z żelbetonu. Spawanie może być wykonane przy zastosowaniu łuku elektrycznego, jak również w wersji kondensatorowej. Mniejsze kołki, o średnicy do 10 mm, a także cieńsze blachy o grubości do 3 mm zgrzewane są za pomocą specjalnego pistoletu, którego końcówka nagrzewa spód kołka oraz wypala „dołek” w materiale. Jest to metoda kondensatorowa, stosowana przy mniejszych, lżejszych konstrukcjach. Przy jej zastosowaniu niezmiernie ważne jest drobiazgowe sprawdzenie po zastosowaniu pistoletu, czy wszystkie kołki zostały zespawane we właściwy sposób, gdyż łatwo może dojść do odkształceń z uwagi na stosunkowo cienki materiał jak i niewielką grubość kołków.